Zrychlení vašeho telefonu:

Pokud používáte pár let starý telefon, je vysoce pravděpodobné, že se čas od času setkáte se záseky nebo zaplněnou pamětí RAM. Také výpočetní výkon se postupným stárnutím telefonu snižuje. Přitom existuje jednoduchý způsob, jak pomocí jedné funkce alespoň opticky zrychlit každý telefon.

Zrychlete svůj starý telefon jednou funkcí

Při používání staršího telefonu se uživatelé často setkávají se zasekaným prostředím, pomalejším spouštěním aplikací a podobně. A nijak výrazně se to nezlepšuje ani s každou další velkou aktualizací systému Android, která má zase trochu vyšší nároky na výkon.

V posledních letech se systém Android začíná čím dál víc zaoblovat, zakulacovat, zbarvovat do nových odstínů a hlavně se přidávají efektní animace, které průchod systémem dělají stylovější, líbivější – ale také výrazně náročnější na výpočetní výkon.

Přitom v nastavení takřka jakéhokoliv Android telefonu je možnost animace

regulovat, omezit je, či je rovnou více či méně vypnout. Jediné, co k tomu potřebujete, je přepnout své do vývojářského režimu. Jak na to?

Jak aktivovat vývojářský režim?

  1. Na telefonu otevřete Nastavení
  2. Přejděte do položky „O telefonu“, „Informace o telefonu“ a tak podobně (jednotlivé grafické nadstavby mohou mít vlastní rozhraní nastavení)
  3. Najděte číslo softwarového sestavení, případně ještě přejděte do „Informace o softwaru“ či „Software“
  4. Rychle poklepejte 7krát na „Číslo sestavení“, případně na vyžádání zadejte PIN kód k displeji
  5. Nyní by se vám v hlavní stránce Nastavení měla objevit možnost „Pro vývojáře“

Jak vypnout animace na telefonu s Androidem?

Teď už stačí jen otevřít nastavení pro vývojáře a deaktivovat systémové animace, díky čemuž vám telefon poběží rychleji. Jak na to?

  1. Přejděte do Nastavení –> Pro vývojáře
  2. Vyhledejte možnosti „Vykreslování“
  3. Následně vyberte všechny možnosti „Měřítko animace“ a postupně je deaktivujte, nebo alespoň snižte na 0,5×
  4. Animace se stanou slabší nebo se úplně vypnou, což opticky zrychlí chod uživatelského prostředí

Resetujte Wi-Fi na svém mobilním telefonu:

Pokud na vašem mobilním zařízení nefunguje internet, může kompletní reset pomoci vyřešit hned několik problémů najednou. Víte jak na to?

Když internet na smartphonu nebo tabletu nefunguje správně, nemusí to být nutně kvůli Wi-Fi routeru nebo špatnému signálu. Často je problém na straně mobilního zařízení. V takovém případě může pomoci reset Wi-Fi, který lze snadno najít v nastavení u Androidu, iOS a iPadOS.

Kdy je reset sítě na zařízení vhodný

Reset sítě může pomoci mimo jiné tehdy, když váš telefon nemůže najít žádné Wi-Fi sítě. Reset nastavení sítě může vyřešit mnoho problémů s připojením, aniž byste museli resetovat celé zařízení. Může být užitečný, když na vašem zařízení například:

  • nelze navázat Wi-Fi připojení
  • Bluetooth nefunguje (správně)
  • nelze přijímat nebo uskutečňovat hovory
  • hovory často vypadávají
  • nefunguje VPN připojení

Síť lze poměrně snadno resetovat přes nastavení. Resetují se pouze konfigurace sítě. Vaše aplikace, soubory a ostatní nastavení tedy zůstanou nedotčeny. Naopak budou smazána všechna nastavení související se sítí, včetně vašich uložených Wi-Fi sítí a hesel. Před resetem je proto doporučeno je zálohovat například pomocí správce hesel.

Také budou smazány:

  • Uložená Bluetooth zařízení, jako jsou sluchátka, reproduktory nebo systémy v autě
  • Konfigurace mobilní sítě
  • Uložené VPN profily

Aplikace zabírají moc místa v telefonu?

Přestože výchozí úložiště současných telefonů neustále stoupá – dnes je běžná 128GB či 256GB paměť, ne 64 GB jako před lety – stoupá také velikost jednotlivých aplikací, neřkuli her. Pokud však máte problémy s nedostatkem úložiště, máme pro vás tajný trik přímo ve vašem telefonu, díky kterému se nebudete muset uchylovat k mazání aplikací.

Plné úložiště telefonu? Žádný problém

Představte si tento scénář: máte plné úložiště telefonu, ale dat, kterých byste se mohli zbavit, je žalostně málo. Všechny nainstalované aplikace využíváte a potřebujete je, zbývá vám odstranit nedůležitá data jako SMSky a podobně, ty ale zabírají přinejlepším pár desítek megabajtů.

Jak z toho ven? V každém mobilním telefonu s Androidem existuje možnost v nastavení pročistit mezipaměť jednotlivých aplikací a případně odstranit uložená metadata, která aplikace s vaším povolením sbírá.

de nejčastěji o osobní informace o uživateli, personalizovaná data, uložené soubory (kupříkladu fotografie a videa ve WhatsAppu) a také mezipaměť, která se skládá z dočasných dat nedůležitých pro používání samotné aplikace.

Tato data můžete ve vašem telefonu několika kliknutími odstranit a odlehčit úložiště svého telefonu o několik stovek megabajtů. Množství uložených dat v jednotlivých aplikacích závisí na tom, jak často a intenzivně ji používáte. Více dat bude ukládat aplikace jako Facebook či WhatsApp, než třeba aplikace, kterou otevřete jednou za čas.

Jak promazat uživatelská data a mezipaměť aplikace na Androidu?

  1. Na vašem telefonu s Androidem přejděte do nastavení
  2. Z menu vyberte „Aplikace“ a pak nahoře „Zobrazit všech XY aplikací“
  3. Ze seznamu vyberte ty aplikace, které chcete pročistit
  4. Klikněte na aplikaci a z dolní nabídky vyberte „Úložiště a mezipaměť“
  5. Zde vidíte přehledně, kolik zabírá sama aplikace, kolik uživatelská data a mezipaměť
  6. Nahoře, hned pod logem aplikace, můžete pomocí tlačítek vymazat úložiště (uživatelská data) a mezipaměť

Vypnout sledováni polohy Googlem:

Až po Android 12 spousta uživatelů zjišťuje, jak často aplikace využívají oprávnění pro přístup k vaší poloze. Při odemknutí telefonu a každou další hodinu zjišťují polohu Google služby, ale to může mít co dočinění se službou pro vyhledání zařízení nebo kvůli aktuálnímu počasí. Sociální sítě Instagram či Facebook se zase na vaší polohu dotazují zcela nahodile, což platí i pro spoustu dalších aplikací...

Jedním z důvodů časté aktualizace polohy ze strany Googlu, je funkce Historie polohy, kterou si můžete deaktivovat na těchto stránkách. Po vypnutí už americký gigant nebude sbírat žádná čerstvá data, ale ta stávající vám i nadále ukáže na této mapce. Konkrétně u mě má Google zmapované všechny cesty po Evropě a vlastně po celém světě, dokud jsem si funkci ručně nedeaktivoval. Vaše lokalizační data však můžete nadobro smazat, stačí aktivovat automatické mazání aktivit starších 3, 18 nebo 36 měsíců. Alternativně můžete data na časové ose smazat ručně, den za dnem.

I když už to vypadá dobře, Google stále sbírá vaše osobní data při používání služeb a aplikací. K úplnému osvobození od sledování je třeba na stejné webové adrese deaktivovat funkci Ovládací prvky aktivity. Při pokusu o vypnutí se zobrazí varovná stránka, která upozorňuje na to, že tímto omezíte nebo deaktivujete přizpůsobené prostředí, přestanou se doporučovat doporučená místa nebo relevantní výsledky vyhledávání a reklam. Po vypnutí této funkce vám ještě Google sám nabídne smazání starých aktivit, aby byla vaše „online stopa“ co nejmenší.

Pokud zjistíte, že vám po vypnutí této funkce přestanou fungovat některé služby nebo poklesne kvalita výsledků vyhledávání, můžete si Ovládací prvky aktivity samozřejmě kdykoliv opětovně zapnout. Pokud tuto funkce necháte vypnutou, nebude vás Google (konečně) sledovat na každém kroku. I tentokrát však platí, že je to „něco za něco“, a tak budou funkce a možnosti Google aplikací, jak v telefonu tak na webu, výrazněji omezené. 

GPS v telefonu na nás práskne víc, než je zdrávo. Pozná, zda sedíme nebo stojíme, a umí načrtnout plánek bytu

Hackeři, vývojáři aplikací ale i různé specializované agentury mohou váš telefon s Androidem využít ke zmapování místností, ve kterých se nacházíte a odhadnutí toho, co právě děláte. Chyba zabezpečení přitom využívá pouze volně přístupná data z GPS a nevyžaduje přístup ke kritickým oprávněním, tj. ke kameře, mikrofonu nebo akcelerometru. Zjištění indických vědců jsou zarážející, přesto je tato chyba pro Google natolik marginální, že ji opravit nehodlá.

Samotná data z GPS obsahují informace o vaší zeměpisné šířce, délce a nadmořské výšce. Málokdo však ví, že obsahují i zhruba čtyřicet dalších metrik, které pomáhají zvýšit přesnost vaší polohy. Indičtí vývojáři vytvořili aplikaci AndroCon využívající umělou inteligenci, která zjistil tyto metriky u pěti různých modelů s Androidem, a dokázala z dat extrahovat další informace. Třeba to, kde přesně se uživatel v budově nachází, a to s 90% přesností. 

GPS načrtne i plány bytů

V dalším testu měla aplikace odhalit, zda uživatel sedí, stojí, leží nebo mává na telefon, když se zjišťovala data z GPS. A to s 97% přesností! Jeden z testovaných AI modelů dokonce dokázal z polohových dat načrtnout plány místností, domů a bytů, v nichž se uživatelé pohybovali, a další zase dokázal správně identifikovat klíčové body v domácnosti, např. schody, výtahy nebo prázdné rohy místností, a to opět až s 90% pravděpodobností.

Výzkumný tým sice testoval pouze Androidy, přesto uvádí, že je zranitelné jakékoliv zařízení s přístupem k různým metrikám GPS. Podle autorů AI modelů je pravděpodobné, že se doplňková data z GPS mohou už teď využívat ke sledování nic netušících uživatelů, konkrétní důkaz ale samozřejmě chybí. Podle dalšího názoru mohou doplňková data z GPS sloužit i pro lepší cílení reklam, a to podle detekce přesného pohybu uživatelů.

Pokud by tyto informace chtěl někdo opravdu zneužít, dá mu to zřejmě hodně práce. Cílem výzkumu však bylo zjištění, že to možné je. Google o tom byl informován, přesto to podle něj nestojí za to, aby tento problém zařadil do databáze známých chyb a zranitelností (CVE – Common Vulnerabilities and Exposures). Je tak jasné, že se tímto problémem zabývat nebude.