Tak včera jsem se po zapojení USB disku od A Data 500 Gb dozvěděl že je třeba disk před použitím naformátovat.... Bylo by to docela vtipné a ocenil bych to i když jsem měl hodně práce, jen kdybych neměl na tomhle disku asi 200 Gb dat, z toho fotky které bych už nikde nesehnal,Albánie,

Rumunsko, Ukrajina a jiné, oblíbená muzika.....

Prostě tragédie. Firmy za záchranu dat berou poplatek v tisících, při větším objemu dat i desetitisíce. Hloupá volba, když navíc nemáte záruku,že data budou čitelná. Nekamenujte mě, když teď podotknu pro Lamy, hlavně neformátovat, nemusí to být pro každého samozřejmost.

Tak jsem se nadechl a hurá do toho.. Prvně sehnat program EASEUS_Data_Recovery_Wizard_Pro_5.0.1, musí být v verzi pro. No vypadalo to nadějně,ale netahal soubory včetně struktury. Měl jsem zaplou volbu 3, tak jen zachraňoval smazané soubory. Pak jsem si všiml,že volba 2 je dělaná přesně pro tuto situaci, když dsk chce formátovat. Ona na něm data jsou,jen vlastně ztratí jakoby formátování. Předtím byl naformátovaný v FAT.

Takže jsem šel do volby 2, vybral disk co jsem chtěl zachránit,pc pak asi 5 hodin šrotovalo,lépe je na něm nedělat,pak vyhodlo výsledek. Data našel program bez problému,jen chbka že i ty co jsem pomazal dřív. Nu což, mazat je lepší než být bez dat. Všechno i s pěkně uspořádanou strukturou složek. Koneckonců, ty data co už jsem jednou smazal jsem nemusel fajfkovat,ale spěchal jsem,aby si to disk nerozmyslel +:)

Tak jsem vybral,kam vyhrabaná data uložit,musíte mít na druhém disku dostatek místa a hurá,spustilo se kopírovní,, Pak jen kontrola a data opravdu nepoškozená na dobrém HDD. Paráda,co mám vykládat.

Tak a co teď s tou potvůrkou zlobivou od A Data,která to jak jsem zjistil,dělá s oblibou?

Použil jsem opravu MBR programem testdisk-6.13-WIP.win od http://www.cgsecurity.org, vybral si Intel,ale umí víc formátů,dokonce i PSP a ..... No a pak připojil disk v Win, zformátoval ho v exFAT a jede jak nový....

Doufám,že tenhle článek aspoň někomu pomůže, vím co to je , když ztratíte nějaká data, rodinné foto.. Hlavně nepanikařit, na disk už nic nezkoušet cpát, nemlátit s ním o stůl , nezkoušet to o čem nejste přesvědčeni..