Jak vypnout heslo k přihlášení

Při zapnutí počítače s Windows 8 budete vždy vyžádáni k zadání hesla k vašemu účtu Microsoft. Je to už i kvůli bezpečnosti ,protože Windows 8 může být propojen s vaším e-mailovým účtem nebo třeba Facebookem.

V Nastavení počítače je také možnost obrázkového hesla, což znamená, že se vám zobrazí obrázek, na kterém si nastavíte různá gesta. Např. kroužek kolem hlavy atd.

picture-password-w8.png

Heslo po zapnutí PC lze ale úplně vypnout. A to takto:

začněte ve startu psát: netplwiz, tím se tato položka vyhledá.
Klikněte na ni.
Zobrazí se okno, kde zrušíte zaškrtnuté políčko: Před použitím počítače musí uživatelé zadat uživatelské jméno a heslo.
Poté budete požádáni o zadání hesla k PC a tím se vypne nutnost zadávání hesla při startu počítače.
Pro zapnutí hesla, opět vyhledejte ve startu netplwiz a políčko zpět zaškrtněte.
vypnuti-hesla.jpg

Nastavení automatického přihlášení do Windows 8

Zprovoznění automatického přihlašování do Windows 8 je velice jednoduché. Přes vyhledávání spusťte ovládací panel Uživatelské účty. Stačí do hledacího políčka zadat výraz netplwiz (což je zřejmě zkratka pro Network Policy Wizard). Spusťte pak jedinou nalezenou aplikaci.

Windows 8

V ovládacím panelu vypněte volbu Před použitím počítače musí uživatelé zadat uživatelské jméno a heslo (resp. její anglickou obdobu). Po kliknutí na tlačítko Použít (Apply) nebo OK budete vyzváni k zadání přihlašovacího jména a hesla, které se pro automatické přihlášení do Windows 8 má použít. Tento účet musí v systému existovat.

Windows 8

Po restartu počítače můžete vyzkoušet, zda se automatické přihlašování aktivovalo. Windows 8 by se vás již neměly dotazovat na jméno a heslo (nebo na Microsoft ID).

K pohodlí zbývá jediné – vypnout uvítací obrazovku

Automatické přihlašování do Windows 8 máte tímto nastaveno, ale podle některých to nestačí k tomu, abyste po spuštění počítače hned uviděli ikonky programů. Na mých Windows 8 to nemohu potvrdit, stačil mi výše uvedený postup a hned po startu počítače jsem uviděl dlaždice s programy.

Každopádně na některých počítačích možná ještě "zavazí" zamykací obrazovka. I té se ale lze zbavit. Přes hledání spusťte gpedit.msc – Editor místních zásad skupiny. Zde pak vyhledejte Konfigurace Počítače > Šablony pro správu > Ovládací panely > Přizpůsobení a zapněte volbu Nezobrazovat zamykací obrazovku.

Nastavení potvrďte, počítač restartujte a užijte si o něco pohodlnější práce s Windows 8. Myslete ale na to, že automatickým přihlášením se připravujete o jeden z bezpečnostních prvků operačního systému.

Tipy a triky pro Windows 8: snímky obrazovky a automatické přihlášení


Možnost pořizovat snímky obrazovek ve Windows 8 je nyní mnohem pohodlnější. Podíváme se také na to, jak otevírat obrázky v klasickém rozhraní, jak vypnout PC zástupcem, jak se přihlásit automaticky, bez zadání hesla nebo jak vyřadit zamykací obrazovku.
Windows 8

Windows 8 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak na inteligentní screenshoty

Konečně si někdo v Microsoftu řekl, že by bylo dobré implementovat funkci, která by automaticky po stisknutí klávesy Print Screen udělala screenshot aktuální obrazovky bez nutnosti vkládat snímek do nějakého programu a následně uložit. Nyní se tedy ve Windows 8 po stisknutí klávesy Windows + Print Screen automaticky vytvoří screenshot a uloží do složky Moje obrázky -> Snímky obrazovky. Škoda jen, že nejde také použít klávesu pro pořízení pouze aktivního okna, snad tedy příště.

Tipy a triky pro Windows 8

2.Jak otevírat obrázky v klasickém rozhraní

Pokud poklikáte na obrázek na klasické ploše, otevře se v aplikaci určené pro nové rozhraní. Otevřít se však může i v tom starém, stačí nastavit jinou aplikaci (třeba integrovaný prohlížeč obrázků). Přejděte na Ovládací panely (umístěte kurzor myši na pravou horní stranu obrazovky, vyberte Hledat a zadejte ovládací panely). Poklikejte na položku Výchozí programy a vyberte volbu Nastavit výchozí programy. Najděte položku Windows Prohlížeč fotografií. Na pravé straně klikněte na Nastavit tento program jako výchozí.

Tipy a triky pro Windows 8

3.Jak vypnout PC zástupcem

Systém Windows lze vypnout i jedním kliknutím. Stačí si vytvořit zástupce. Klikněte tedy na klasickou obrazovku pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Nový -> Zástupce. Do řádku Zadejte umístění položky napište "Shutdown.exe -s -t 00" a klikněte na Další. Zadejte nějaké jméno zástupce (např. Vypnout PC) a klikněte na Dokončit. Zástupce se objeví na ploše a vy máte možnost si ho umístit pomocí myši třeba do Hlavního panelu, kde bude po ruce.

Tipy a triky pro Windows 8

4.Jak se přihlásit automaticky

V případě, že chcete počítač spustit stejně rychle, jako ho vypínáte, potom se musíte zbavit přihlašovací obrazovky. Ta zde však má své opodstatnění, a tak vyřadit tuto funkci doporučujeme pouze těm uživatelům, kteří si jsou jisti, že k jejich počítači nemá přístup někdo jiný, aby ho nemohl zneužít. Pak stačí použít klávesovou zkratku Windows + R, zadat příkaz "netplwiz" a odeslat Enterem. V okně Uživatelské účty, zrušte zatržení volby Před použitím počítače musí uživatelé zadat uživatelské jméno a heslo. Vyberte uživatelský účet, ke kterému se má PC přihlašovat automaticky, a klikněte na OK. Poté zadejte dvakrát heslo a to je vše.

Tipy a triky pro Windows 8

5.Jak deaktivovat zamykací obrazovku

Pokud byste chtěli vyřadit z chodu také zamykací obrazovku, potom postupujte takto. Použijete klávesovou zkratku Windows + R a do řádku Otevřít zadejte příkaz "gpedit.msc" a odešlete ho Enterem (není v edici Home). Přejděte do Konfigurace počítače -> Šablony pro správu -> Ovládací panely -> Přizpůsobení. Vpravo dvakrát poklikejte na volbu Nezobrazovat zamykací obrazovku, zvolte Povoleno a změny uložte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro Windows 8

6.Jak instalovat i nepodepsané aplikace

Windows 8 umožňují instalovat v novém rozhraní pouze aplikace, které byly digitálně podepsané Microsoftem. Pokud potřebujete nějakou, která takto podepsána nebyla a jste ochotni přijmout případný problém, máte možnost tak učinit opět v Editoru systému (pomocí příkazu "gpedit.msc"). Zde přejděte na Konfigurace počítače -> Šablony pro správu -> Součásti systému Windows -> Nasazení balíčku aplikací a na pravé straně poklikejte na volbu Povolit instalaci všech důvěryhodných aplikací. Zvolte Povoleno a změny uložte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro Windows 8