Anonymizéry se dělí na dvě skupiny:

• Anonymizéry pro určitý protokol - implementace, která je určena pro jeden konkrétní protokol. Často má jeho používání tu výhodu, že nevyžaduje další software. Typickým příkladem je třeba emailový re-mailer, existují však i služby pro HTTP, FTP i IRC a další.

• Anonymizéry univerzální - vytváří tzv. "tunel" do anonymizéru. Technologie, jakými tak učiní, se však mohou lišit (SOCKS, PPTP či OpenVPN). V tomto případě musí být nainstalována buď nějaká anonymizační aplikace, nebo musí být připraven tunnelingový protokol pro přesměrování veškeré komunikace žádoucím směrem.

Co přinášejí a jaká jsou rizika?

Anonymizéry lze používat z mnoha důvodů, ovšem u všech nalezneme společný jmenovatel - touhu zůstat ukrytý. To je zejména v zemích, které jako by vypadly z oka orwellovské realitě z 1984, neocenitelná věc. Anonymizéry každopádně přispívají k většímu pocitu volnosti - člověk, který by si něco netroufnul přiznat v běžné internetové či jiné debatě, zde s pocitem volnosti ztrácí často všechny zábrany. Bohužel, anonymizéry obvykle velmi zpomalují vlastní procházení internetu, jelikož data cestují minimálně nadvakrát (od vás k proxy serveru, z něj ke zdroji a naopak od zdroje k proxy serveru a z něj k vám). Stejně jako veškeré nástroje, i anonymizéry mohou být také zneužity ke zločinu.

Anonymizer - Change IP and Country

Zdravě paranoidního člověka jistě napadne – „a proč bych měl věřit provozovatelům anonymizačních služeb, co když právě oni jsou zástupci společností a vlád, které takto sbírají zajímavé adresy?“ Inu toto tvrzení samozřejmě vyvrátit nemůžeme... Také je tu další věc. Proč vlastně anonymizačnímu serveru věřit, že nikde neuschovává žádné logovací soubory? Že to mají někde napsáno? To ale také samozřejmě nemusí být tak docela pravda... Dalším potenciálním rizikem je fakt, že neseriózní anonymizační služba je schopna tzv. MIM útoku (man-in-the-middle), kdy je komunikace potenciálně ohrožena vložením škodlivého kódu, změnou údajů, apod.

Také pozor na servery fyzicky umístěné v zemích, které umožňují kontrolu záznamů vládními organizacemi či reverse-ingeneeringem a následné potenciální zjištění naší identity. Paradoxně to může být právě anonymizér, jež nás má chránit, který na nás zaměří nežádoucí pozornost ve stylu totalitního hesla "Jen zločinec má co skrývat." 100 % anonymita na internetu navzdory prvnímu dojmu zkrátka neexistuje. Sice můžete identitu lépe, či více skrývat a použít zřetězení proxy serverů, ovšem cestička zpět vždy existuje. Minimálně po nějaký čas...

Jaké máme možnosti?

Pokud přemýšlíte, jaké službě svěříte svoje soukromí a bezpečnost, máme pro vás dnes ještě pár tipů:

I. Anonymizer.com

Přes deset let fungující web na adrese http://www.anonymizer.com/index.html, nabízí služby pro otestování bezpečnosti, informační databázi v podobě často kladených otázek a anonymizační služby mířené na různou klientelu. Bohužel není zdarma, cena ročního předplatného přijde na 5 - 120 USD.

II. Anonymizer - anonymní surfování

První odkaz z domácí provenience míří na http://anonymizer.mojeip.cz/. Vyniká slušným množstvím nastavení a velmi přehledným rozhraním. Umí také kódování adres typu ROT13 a Base64.

III. Change IP & Country

Stránky Change IP & Country dávají již svým názvem najevo, co se snaží skrýt. Najdete je na adrese http://anonymizer.nntime.com/ a dodejme, že fungují jako tradiční HTTP a FTP proxy.

IV. Anonymous gateway - Anonymous.strmilov.cz

Opět jedna česká brána do hlubin internetu. Nalézá se na http://anonymous.strmilov.cz/ a podporuje základní Base64 šifrování. Lze se odsud dostat také na anonymní remailer.

V. Anonymizer.ru

Zájemci o trochu toho adrenalinu mohou svěřit svoji anonymitu třeba právě stylovému ruskému anonymizačnímu serveru Anonymizer.ru (http://www.anonymizer.ru/). Nabídku služeb však nejsme schopni posoudit, jelikož rusky neumíme.

VI. VPN Anonymizer.cz

Česká služba umístěna na http://www.vpnanonymizer.cz/ poskytuje anonymizační služby pro běžně surfování (šifrování komunikace, skrytí IP adresy) i emailové schránky.

VII. Anonymization.net

Web Anonymization.net (http://www.anonymization.net/) slibuje anonymní procházení webu, které zpříjemňuje programovou lištou pro náš oblíbený webový prohlížeč (od IE, přes Firefox až po Operu a další kousky). Tam lze adresu rovnou zadat.

Buďte anonymní. Nebo raději ne?

Anonymizery mohou být dobrým sluhou, ale zároveň také špatným pánem. Při jejich použití musíme být vždy opatrní a dobře si rozmyslet, komu chceme svěřit své, mnohdy citlivé, informace.