Na kvalitě chrupu se projevují dědičné dispozice, které ovlivníte jen těžko, ale především naše péče o ně. Více než koupí drahé pasty jim přispějete tím, že si je budete správně čistit. „Základem zůstává mechanické odstraňování povlaků z povrchu zubu, protože čistý zub se nemůže zkazit. U pasty záleží především na obsahu fluoridů a ty většina past obsahuje,“ říká Jan Stuchlík, stomatolog Kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion

. Množství fluoridu se přitom v jednotlivých pastách moc neliší.

Rozdíl je mezi dětmi a dospělými

Fluorid je nejdůležitější součástí zubních past, působí jako prevence proti kazu. Také se ve všech běžně prodávaných výrobcích vyskytuje a to skoro v dostatečném množství. Přitom nezáleží, kolik jste za pastu zaplatili. Například když časopis dTestv roce 2007srovnával kvalitu dvaceti zubních past, s výjimkou jedné dostaly všechny označení velmi dobré. A podílel se na tom i obsah fluoridu, který se pohyboval v rozmezí od 1225 do 1455 mg/kg. Přitom ta nižší hodnota byla naměřená u pasty za 73 korun, ta vyšší u výrobku, který stojí 34 korun.

Zde je třeba připomenout, že testem prošly zubní pasty pro dospělé, ty dětské mají jiné parametry. „Rozdíl je ale pouze v koncentraci. Pro děti do šesti let se doporučují kvůli tomu, že mohou pastu polykat, výrobky s maximálním obsahem fluoridů do 600 ppm (to znamená, že je ve výrobku 600 fluoridových částic na milion částic), u dospělých je to 1500 ppm,“ říká Jan Stuchlík.

Existují také bezfluoridové pasty, cena za tubu je však zhruba 500 korun. Doporučují se hlavně pro malé děti přibližně do čtyř let, které ještě neumí pastu plivat. Zároveň si jejich tělo v tomto věku „zakládá" na zdravou sklovinu u druhých zubů. Pokud ale dostanou moc fluoru, což se při polykání stává, může se u nich v dospělosti objevit takzvaná zubní fluoróza – nehezké skvrny na sklovině. Takové zuby jsou sice velmi odolné, ale nehezké.

Pokud tedy chcete něco udělat pro zdraví svých zubů, nestudujete cenovky, ale složení pasty a množství fluoridů. Když už ho budete studovat, zaměřte se také na to, aby vámi vybraný výrobek obsahoval aminofluoridy a fluorid sodný, které vzniku zubního kazu brání lépe než například monofluorofosforečnan sodný. Někteří výrobci pak používají kombinace těchto látek.